Menu Zamknij

Nałogowa miłość Eugenia Herzyk

Książka autorki Eugenii Herzyk Nałogowa miłość

W książce, którą polecam znajdziesz wiele :

listy od kobiet, definicje chorej miłości, porównanie związków toksycznych ze związkami partnerskimi, strategie manipulacji w związkach, bajki terapeutyczne.

Nie jest to lektura na weekend przy grillu, może, ale z poranionym sercem pewnie i tak się dobrze bawić nie będziesz.

Książka nawiązuje i burzy wiele mitów na przykład:  o dwóch połówkach jabłka, o księciu na białym koniu, księżniczkach i biedactwach.Przeprowadza przez deficyty poczucia kobiecości,  własnej wartości, deficyt bezwarunkowej miłości. Książka, głębiej analizuje problem, o którym mowa we wpisie „Miłość to nie pluszowy miś”

Autorka przestrzega też  :”Zbyt często spotykam się z relacjami kobiet, które szukały pomocy u psychologa lub psychoterapeuty i z perspektywy czasu oceniają, że rady, które usłyszały i do których się zastosowały, przyniosły im więcej szkody niż pożytku. Kobieta nieszczęśliwa, kobieta, która cierpi i traci rozeznanie, co jest dla niej dobre, a co złe, jest skłonna oddać odpowiedzialność za swoje życie w ręce tych, którzy jej zdaniem „wiedzą lepiej”, czyli specjalistów. Traktuje ich jak guru, życiowych przewodników, obdarza pełnym zaufaniem. I popełnia podstawowy błąd, ponieważ najlepszym życiowym przewodnikiem dla siebie jest ona sama. Zadaniem psychologa, czy psychoterapeuty jest bycie towarzyszem w podróży kobiety do wnętrza siebie, pomoc w dokonywaniu przez nią świadomych wyborów, rozwinięcie w niej chęci do rozwoju osobistego, samodoskonalenia się, pozbywania słabości utrudniających jej życie. Dobry psycholog czy psychoterapeuta nigdy nie radzi. Zawsze na pierwszym miejscu stawia klientkę i jej emocje, a nie przekierowuje uwagę na jej bliskich.”

Książka skierowana jest przede wszystkim do kobiet, jednak ja spotykam coraz częściej mężczyzn, których ten problem dotyczy, a mechanizm jest ten sam. Jesteś moim całym światem !