Książka, którą trzymam na kolanach,  zatytułowana jest:  Wprowadzenie do teorii i praktyki terapii Gestalt. 

 

 

Choć mam w sobie pewną wątpliwość, czy nazwanie tej pozycji –  książką nie jest , delikatnym  nadużyciem z mej strony ? I nie dlatego, że treści poruszane w niej, nie warte miana zapisów książkowych.  A  głównie ze względu na jej drobne wymiary.

Pomimo wiedzy ogólnej i  świadomości osobistej, że nie rozmiar czyni dzieło wielkim 🙂

 

Jednak w przypadku tej konkretnej pozycji wydawniczej, decyduję użyć słowa publikacja.

Jak już wcześniej wspomniałam publikacja jest niewielkich rozmiarów – format bodajże A5 – w miękkiej granatowej okładce. A z okładki zerka na czytelnika dość smutne drzewo, w kształcie dębu, które przysłania słońce mieniące się kolorami zachodu.

 

Do brzegu; Na dziewięćdziesięciu pięciu stronach tej niewielkiej publikacji znajdziesz informację o :

 

 

 

 

  • Twórcy Terapii Gestalt- Fritzu Perlsie
  • Teorii Gestalt
  • Koncepcjach zaburzeń
  • O pacjencie
  • Zadaniach jakie stoją przed terapeutą Gestalt
  • Procedurach technicznych
  • Ograniczeniach i problemach terapii Gestalt

 

 

 

 

A wszystko to w telegraficznym skrócie.

Ten telegraficzny skrót o Gestalcie, zadziałał na mnie jak Teleexpress. W czasach, kiedy Marek Sierocki przygotowywał codziennie pięciosekundową zajawkę teledysku, podawał nazwę zespołu lub wokalistę, album, rok i producenta. I tym samym podsycał i rozpalał moją determinację, aby spędzić w pełnej gotowości przy radiu kolejne dni lub godziny.  Z przygotowaną czystą kasetą i mikrofonem przyklejonym  do głośnika radia. Aby po pierwszych dźwiękach utworu w końcu nacisnąć jednocześnie dwa przyciski nagraj i start.

 

Właśnie taka jest dla mnie ta publikacja –  nakreśliła teorię Gestalt na poziomie ogółu, nazwała i wymieniła podstawowe techniki, jakimi według oceny autora posługują się gestaltyści.  I pozostawiła niedosyt, miejsce na dalsze indywidualne poszukiwania i własne odpowiedzi.

Autor, Jerzy Mellibruda na koniec, dzieli się z nami informacjami o własnych doświadczeniach gestaltowskich oraz ujawnia spostrzeżenia, na temat współczesnego myśleniu gestaltystów.

 

 

Publikację wydał Instytut Psychologii Zdrowia i Polskie Towarzystwo Psychologiczne w 2009 roku, przynajmniej tę, którą ja posiadam.

 

 

Tak, jak Markowi Sierockiemu udawało się w ciągu trzech sekund wzbudzić determinację do polowania na nowy zapis muzyczny.

 

 

Tak, Jerzemu Mellibrudzie udało się, na niespełna stu stronach wzbudzić determinację do poszukiwań kolejnych publikacji, książek i artykułów, w których teoria i praktyka terapii Gestalt zagra w pełni i da przyjemne poczucie, zakończenia utworu czy po gestaltowsku domknięcia figury.

Polecam !

 

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *