Spokój

 

 


“Spokój możliwy jest tylko w chwili obecnej.

 

Mówienie : “niech tylko skończę to i tamto, wtedy będę mógł  sobie żyć spokojnie”, jest śmieszne. Co się kryje za słowami “to i tamto” ?

 

 

Dyplom. praca, dom, spłata długów ? Jeśli myślisz w ten sposób, spokój nigdy dla Ciebie nie nastanie. Po każdym “tym i tamtym” zawsze następuje jakieś kolejne.
Jeśli nie żyjesz w spokoju w tej chwili, nigdy nie będziesz do tego zdolny. Jeśli naprawdę pragniesz mieć w sobie spokój, musisz go mieć właśnie teraz. Inaczej pozostaje Ci tylko “nadzieja na spokój, kiedyś w przyszłości”.

 

♠♠♠

 

Natychmiast po przeczytaniu tej sentencji poczułam potrzebę podzielenia się z Tobą – radą, dobrą nowiną, formą ulgi – zasłyszaną, a raczej przeczytaną w niezwykłym  przynajmniej jak do tej pory – poradniku ” Świadomą drogę przez depresję. Wolność od chronicznego cierpienia” Marka Williamsa, Johna Teasdale, Zindale Segal oraz Jona Kabat – Zinna.

Pewnie w najbliższym czasie ta pozycja pojawi się na blogu w kategorii biblioterapia/depresja wraz z opisami, zdjęciem  recenzjami, wydawnictwem etc. To  jednak ważniejsze było dla mnie, abyś otrzymał “ten spokój” tu i teraz.

Ten fragment  zagrał w mym sercu natychmiast, choć  w pierwszym momencie wcale nie zagrał spokojem;

 

” Mówienie : “niech tylko skończę to i tamto, wtedy będę mógł  sobie żyć spokojnie”, jest śmieszne”

 

a szczególnie po słowach:

 


jest śmieszne

 

poczułam swego rodzaju bunt, złość i niezgodę. Jak można oceniać czy coś jest śmieszne, czy nie śmieszne. Oburza mnie fakt, używania ocen, nie lubię ich w sobie, nie lubię ich w innych. Jednak nie to jest istotne dla spokoju, czy śmieszne czy nie śmieszne, ważne jest to, że

 

 Nie możesz zaplanować spokoju, albo będziesz go doświadczać tu i teraz, albo go nie zaznasz.

 

Skupiam się na “tu i teraz” – oddycham, dotykam, czuje – jest dobrze, jak będzie jutro zobaczymy.

 

Dobrego wieczoru, dobrego doświadczania, dobrych myśli ! Bez buntu, oceny, złości, niezgody. Po prostu z myślami i uczuciami


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *