Menu Zamknij

Rodzaje psychoterapii jej nurty i wiry

Rodzaje psychoterapii jej nurty i wiry
Rodzaje psychoterapii jej nurty i wiry  

 

 

graficznie przedstawiam temat tutaj

 

 

 

Psychoterapia to dziedzina nauki bardzo żywa, zmienna i innowacyjna.

„Innowacje pojawiają się i znikają w oszałamiającym tempie. Szczyt mody jednego sezonu – powiedzmy programowanie neuroligwistyczne – w ciągu zaledwie kilku lat odchodzi do psychoterapeutycznego lamusa“[1]

Szacuje się, że w tym momencie jest ponad 400 teorii psychoterapii. Nie sposób zatem, nawet spamiętać ich nazw, dotarcie do jednej czwartej z nich byłoby wyzwaniem na lata.

Zgodnie ze swoją naturą próbuje to uprościć, skrócić, usystematyzować, ale przede wszystkim zrozumieć i nie pominąć żadnej istotnej teorii. I tu zaczynają się schody. Nurty zamieniają się w wiry, wiry w strumienie, strumienie nikną w  jaskiniach, gdzie mój wzrok i umysł już nie sięga.

 

 

 

Dlaczego tak jest? Według mnie, ponieważ sam człowiek, jego świat, umysł, ciało to nadal tajemnica. To co, świetnie zapracuje w 100 przypadkach, w jednym nie zadziała. A w tej konkretnej dziedzinie, „wyjątek nie potwierdza reguły, wyjątek jest wyjątkiem – wyjątkowym istnieniem. A psychoterapeuci, to osoby wrażliwi na każdy przejaw jego istnienia. Jeżeli jedno podejście, nurt psychoterapeutyczny wyjaśni i pomoże w 99 na 100 to nadal będzie potrzebna  teoria uzupełniająca dla jednego człowieka.  Nie znajdziesz tego, w żadnej innej dyscyplinie naukowej. Psychoterapia zajmuje się jednostką, indywidualnymi problemami i cierpieniami. Fascynujący jest każdy przypadek i każdy zasługuje na uwagę i na specyficzne podejście.  Szkoły psychoterapeutyczne, nurty i ich przedstawiciele przenikają się nawzajem, inspirują, polemizują przeciwstawiają się. Jedna orientacja teoretyczna wyrasta z drugiej, druga inspiruje do trzeciej, czwarta bierze z pierwszej i trzeciej. Dynamika jest imponująca. Dokonanie przejrzystej, jasnej klasyfikacji jest zadaniem karkołomnym i skomplikowanym, choć oczywiście możliwym. Poniżej przedstawiam przegląd badań i klasyfikacji

 

Wolberg (1966)
 • teorie biologiczne
 • psychologiczne ( intrapsychiczne i beawioralne)
 • filozoficzne ( fenomenologiczne)
 • socjologiczne (interpersonalne)

 

Lidia Grzesiuk (1976)
 • psychoanalityczne
 • behawioralno – poznawcze
 • humanistyczno – egzystencjalne
 • systemowe
 • Inne
 • Eklektyczne

 

Helena Sęk (1991)
 • Dynamiczna (psychoanaliza i jej modyfikacje)
 • Poznawczo – behawioralna
 • fenomenologiczno – antropologiczna
 • systemowo – interakcyjna

 

John C. Norcross (2006) 
 1. Terapie psychodynamiczne
 2. Terapie egzystencjalne
 3. Terapie skoncentrowane no osobie
 4. Terapia Gestalt i terapie oparte na doświadczaniu Fritz Perls
 5. Terapie interpersonalne – Analiza Transakcyjna (TA) Eric Bern
 6. Terapie behawioralne
 7. Terapie poznawcze
 8. Terapie systemowe
 9. Terapie integracyjne/ eklektyczne
 10. Inne –  :  Bioenergetyka – praca z ciałem  Lowen

 

 

Jak sam widzisz czytelniku rodzaje psychoterapii ulegają nieustannym zmianom i „bogacą się z każdym dziesięcioleciem. „Systemy terapeutyczne zawierają różne wizje życia, które implikują różne możliwości ludzkiej egzystencji[2] „

Każdy z tych systemów posiada swoich zwolenników;

Tabela 1.1 Podstawowe orientacje teoretyczne amerykańskich  psychoterapeutów (J.Nrocross s.4)

Tabela rodzaje psychoterapii jej nurty i wiry

 

Powyżej wynik badania 1000 amerykańskich psychoterapeutów i orientacji, z którą  się identyfikują. Nie odnalazłam badań, cyfr i liczb dotyczących polskich psychoterapeutów, choć pewnie gdzieś są. Na „rodzimym poznańskim podwórku” działają trzy duże szkoły terapeutyczne, z tego, co się orientuje posiadają akredytację bądź się o nią starają :

 

Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej

Polski Instytut Ericksonowski

Wielkopolska Szkoła Psychoterapii Gestalt

 

(zastrzegam, że lista jest subiektywna z pewnością nie pełna, zachęcam każdego do dzielenia się informacjami o innych szkołach i szkoleniach z akredytacją, jeżeli tu jesteś, a znasz i polecasz szkoły, czy towarzystwa w Poznaniu podziel się napisz do mnie, albo napisz komentarz)

 

Jak to we współczesnym świecie nadmiar  i mnogość wyborów oraz możliwości powodują „zawrót głowy”, a czasem pewnie i zagubienie. Psychoterapia zmierza w kierunku integracji, eklektyki, trans-teoretyki. Już dziś większość terapeutów podczas pracy z klientem używa narzędzi i technik, „zapożyczonych” z innych podejść, nurtów. Behawioralno-poznawczy korzystają z psychodramy Moreno, Gestaltyści zadają „prace domowe” itd… Z klientami przepracowujemy relacje z obiektem, analizujemy sny (psychoanliza), odwołujemy się do zbiorowej świadomości (Jung)

Rodzaje psychoterapii i teorie to jedno, a człowiek i jego świat to drugie.  Każdy poszukujący psychoterapii  stoi przed własną odpowiedzią, przed własnym wolnym wyborem.  Dziś wiemy, że jednym z głównych czynników leczącym jest relacja i wieź jaką uda się wypracować pomiędzy psychoterapeutom, a klientem. A zatem życzę najlepszego dla Ciebie psychoterapeuty i rodzaju psychoterapii.

 

Poszukuj swojego „rodzaju”  i bądź pozdrowiony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

[1] J.O. Prochaska, J.C. Norcross Systemy psychoterapeutyczne Analiza Transteoretyczna, Warszawa 2006, Przedmowa

[2] J.O. Prochaska, J.C. Norcross Systemy psychoterapeutyczne Analiza Transteoretyczna, Warszawa 2006, s 6