Menu Zamknij

Oskarżam Auschwitz – Mikołaj Grynberg

Oskarżam Auschwitz Mikołaj Grynberg Książka jej okładka. Z serii książka polecana
Oskarżam Auschwitz Mikołaja Grynberga to pierwsza książka, która wzbudziła we mnie pytania, chęć poznania, wątpliwości.

 

Od niej zaczęła się dalsza historia mojego poznawania, zaciekawiania się i dochodzenia, do odpowiedzi na pytania o związki i relacje polsko-żydowskie.

Zapytasz co to ma wspólnego z psychoterapią ? Jak Oskarżam Auschwitz Mikołaja Grynberga ma się do rozwoju. Odpowiedź jest prosta wszystko.

Wszystko bo jest o człowieku jego egzystencji, wątpliwościach, mechanizmach, dociera do głębi, szarości i burzy fasady. Autor zaprasza nas za zamknięte drzwi „czterech ścian” gdzie mamy szanse dotknąć serca i emocji.

 

To nie jest zwykła książka, to książka zapisana emocjami, w każdym wyrazie, równoważniku zdania, zdaniu i stronie kryje się człowiek i jego historia. To jest opowieść prawdziwa i tą prawdę czujesz od pierwszej sylaby. A z prawdą jest tak, że chcesz mieć z nią kontakt. Choć nie jest to kontakt w zabawie i lekkości chcesz go przeżywać. Nie możesz się od niego oderwać. ( przynajmniej ja nie mogłam).

Spotykani ludzie i ich historie wciągały, intrygowały nasuwały kolejne pytania. Wzbogaca i poszerza nie tylko wiedzę o potwornościach holokaustu, stalinizmu i latach po „wyzwoleniu”. Wzbogaca wiedzę o człowieku.Odkrywając i obnażając ciemną jego stronę. Tę stronę, której chętnie każdy z nas by się wyparł, a jednak ona jest, istnieje w nas i tylko świadomość tego, że każdy mógł być w roli ofiary, ale też każdy mógł być w roli kata (w ten jakże mroczny czas) pomaga się z tą historią zmierzyć.

 

Psychoterapeuci egzystencjalni uważają, że kłamstwo jest źródłem lęku neurotycznego, u jednostki. I tylko życie w prawdzie może prowadzić do zdrowia. A więc miejmy odwagę spojrzeć prawdzie w oczy nie tylko, jako jednostki, ale i jako społeczeństwo.

 

Miłej lektury i dobrego kontaktu z prawdą