Menu Zamknij

Bajka psychoterapeutyczna – prezent dla Maharadży

Prezent Mikołajki - bajka psychoterapeutyczna

Mam nadzieję, że Wasze buty wyczyszczone ?!

 

Mikołaj goszczący w moich butach, często przynosi książki i mądrości. W tym roku w moim bucie zagościła, ta oto bajka psychoterapeutyczna. Postanowiłam, podzielić się z Tobą moim szczęściem. Gdybyś miał/a ochotę na więcej tego typu prezentów zajrzyj tutaj……. http://www.karinaszczesna.pl/jorge-bucay-pozwol-ze-ci-opowiem/

 

A dzisiejsza opowieść zaczyna się tak:

 

♥♥♥

 

Pewien maharadża, który słynął ze swej mądrości, skończył właśnie sto lat. Był to powód do wielkiej radości, gdyż wszyscy bardzo kochali swego władcę. Owej nocy przygotowano w pałacu wielką uroczystość, na którą zaproszono ważnych przedstawicieli królestwa oraz innych państw.

W dniu urodzin przed drzwiami komnaty, w której jubilat miał przywitać gości. leżała góra prezentów.

Podczas kolacji maharadża nakazał swym służącym, aby podzielili prezenty na dwie grupy: jedna, której nadawca był znany i druga bez nadawcy.

Kiedy wniesiono tory, król rozkazał przynieść dwie grupy prezentów; jedną z setkami wielkich i drogich prezentów, drugą mniejszą, z zaledwie dziesięcioma darami.

Maharadża rozpoczął od rozpakowywania prezentów z pierwszej grupy, wołając tych, którzy mu je ofiarowali. Każdemu kazał zbliżyć się do tronu.

– Jestem ci wdzięczny za twój prezent – mówił – ale oddaje ci go i niech będzie między nami tak jak przedtem.

Gdy oddawał prezent, nie było dla niego istotne, co go stanowiło.

Kiedy skończyły się prezenty z pierwszej grupy, podszedł do drugiej grupy mówiąc :

 Nie wiadomo, kto przysłał te prezenty. Przyjmę je, ponieważ do niczego mnie nie zobowiązują, a w moim wieku nie jest wskazane wpadać w długi’.

 

♥♥♥

” Ilekroć coś otrzymujesz Demian, możesz twój zamiar – albo nie twój, tylko drugiego – zamienić w dług. Jeśli tak to ma wyglądać, lepiej nie otrzymywać nic. Ale jeśli jesteś zdolny do dawania, nie oczekując w zamian żadnej zapłaty, i do otrzymywania czegoś bez żadnych zobowiązań, wówczas możesz dać lub nie bez żadnego zadłużenia. I najważniejsze; nigdy nikt nie przestanie spłacać ci tego, co jest ci winien, ponieważ nigdy nikt nie będzie ci niczego winien. „